SPOTKANIE KOLĘDOWE 2020


IMG 20200112 143731 BURST002W niedzielę Chrztu Pańskiego zamykającą okres Bożego Narodzenia Akcja Katolicka Archidiecezji Białostockiej miała już tradycyjnie spotkanie kolędowe. W roku bieżącym byliśmy gościnnie przyjmowani przez POAK w parafii pw. Św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku. Spotkanie rozpoczęła Msza Św., którą sprawował nowy Asystent POAK gospodarzy ks. Wojciech Rogowski, homilię wygłosił Asystent kościelny Akcji Katolickiej Archidiecezji Białostockiej ks. prałat Tadeusz Żdanuk. w której odniósł się do chrzczonego dziecka. Mówił o wartości Chrztu Świętego w życiu człowieka, zachęcał do świętowania rocznic Chrztu Świętego jako narodzenia się dla Boga i Kościoła.

Druga część spotkania przebiegała w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 4 im Wiesława Kazaneckiego  w Białymstoku. Uczestnicy obejrzeli Jasełka przygotowane przez dzieci i młodzież pod kierunkiem prezes POAK Moniki Kościuszko-Czarnieckiej ze scenkami odnoszącymi się do współczesnych sytuacji życiowych o tematyce biznesu, zakupów, sytuacji na ulicy. Brzmiały też wspólnie śpiewane kolędy z pięknym instrumentalnym akompaniamentem wykonywanym przez uczniów.

Słowo do uczestników spotkania skierowała prezes DIAK Teresa Niewińska nawiązując do przeżywanej Tajemnicy Wcielenia Syna Bożego oraz Tajemnicy Eucharystii, która ma być zgłębiana przez członków Akcji Katolickiej przede wszystkim na spotkaniach formacyjnych trwającego roku duszpasterskiego. Wyraziła swoją ufność, że głęboko przeżywana Eucharystia będzie wyjątkowym zanurzeniem się w rzeczywistość Bożą, będzie spotkaniem Miłości. Życzyła wszystkim mocy płynącej z Eucharystii do tworzenia coraz szerszej wspólnoty ludzi żywej wiary, oddanych posłudze w Akcji Katolickiej oraz modlitwy za tych co w życiu się pogubili. Apelowała również, by z ufnością prosić o łaskę korzystania z tego co daje Pan i nie ograniczać się do niedzielnego obowiązku uczestnictwa w Eucharystii. Na cały rok 2020 życzyła wszystkim świętości. Następnie był radosny czas przełamania się opłatkiem, złożenia życzeń oraz krótkich wspomnień, refleksji, wymiany ciepłych słów na agapie. Spotkanie zakończyły informacje na temat bieżących wydarzeń w Archidiecezji i stowarzyszeniu.

Był to piękny czas przeżywany jeszcze w duchu i scenerii bożonarodzeniowej, ale już z przesłaniem tematyki bieżącego roku duszpasterskiego pochylenia się nad Wielką Tajemnicą Wiary.